# APGA1602CGC/KA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APGA1602CGC/KA
- **Manufacturer:** Kingbright
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/apga1602cgc-ka
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/apga1602cgc-ka#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/75/4-/18/754-1820-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/75/4-/18/754-1820-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green
- **Configuration:** Standard
- **Current:** 20mA
- **Height (Max):** 0.30mm
- **Lens Color:** Colorless
- **Lens Size:** 1.60mm x 0.90mm
- **Lens Style:** Rectangle with Flat Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Millicandela Rating:** 30mcd
- **Mounting Type:** Surface Mount, Right Angle
- **Size:** 1.60mm L x 0.90mm W
- **Supplier Device Package:** Chip LED
- **Viewing Angle:** 160°, 145°
- **Voltage:** 2.05V