# APF30-30-13CB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APF30-30-13CB
- **Manufacturer:** CTS Thermal Management Products
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Sinks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/apf30-30-13cb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/apf30-30-13cb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/45/35/8545356-294-1155-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Attachment Method:** Thermal Tape, Adhesive (Not Included)
- **Fin Height:** 0.500" (12.70mm)
- **Length:** 1.181" (30.00mm)
- **Material:** Aluminum
- **Material Finish:** Black Anodized
- **Package Cooled:** Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
- **Shape:** Square, Fins
- **Thermal Resistance @ Forced Air Flow:** 2.50°C/W @ 200 LFM
- **Type:** Top Mount
- **Width:** 1.181" (30.00mm)