# APF19-19-10CB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APF19-19-10CB
- **Manufacturer:** CTS Thermal Management Products
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Sinks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/apf19-19-10cb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/apf19-19-10cb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/45/31/8545315-294-1147-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Attachment Method:** Thermal Tape, Adhesive (Not Included)
- **Fin Height:** 0.370" (9.40mm)
- **Length:** 0.748" (19.00mm)
- **Material:** Aluminum
- **Material Finish:** Black Anodized
- **Package Cooled:** Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
- **Shape:** Square, Fins
- **Thermal Resistance @ Forced Air Flow:** 5.30°C/W @ 200 LFM
- **Type:** Top Mount
- **Width:** 0.748" (19.00mm)