# APD199DN-A-240V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APD199DN-A-240V
- **Manufacturer:** Idec
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Panel Indicators, Pilot Lights
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/apd199dn-a-240v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/apd199dn-a-240v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Ingress Protection:** IP65, NEMA 4X, 13
- **Lens Color:** Amber
- **Lens Style:** Round with Domed Top
- **Panel Cutout Dimensions:** 1.18" (30.0mm)
- **Panel Cutout Shape:** Round
- **Ratings:** AC
- **Termination Style:** Screw Terminal
- **Type:** LED
- **Voltage:** 240V