# APCI00121280151M80
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APCI00121280151M80
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/apci00121280151m80
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/apci00121280151m80#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2A
- **Current Rating (Amps):** 1.42 A
- **DC Resistance (DCR):** 280mOhm Max
- **Height:** 0.315" (8.00mm)
- **Inductance:** 150 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
- **Tolerance:** ±20%