# APCI000707463R3MY0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APCI000707463R3MY0
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/apci000707463r3my0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/apci000707463r3my0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 4A
- **Current Rating (Amps):** 4 A
- **DC Resistance (DCR):** 21.4mOhm Max
- **Height:** 0.181" (4.60mm)
- **Inductance:** 3.3 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
- **Tolerance:** ±20%