# APCF000707454R7T00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APCF000707454R7T00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/apcf000707454r7t00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/apcf000707454r7t00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2A
- **Current Rating (Amps):** 2.1 A
- **DC Resistance (DCR):** 30mOhm
- **Height:** 0.189" (4.80mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
- **Tolerance:** ±30%