# APCF00070745151K00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APCF00070745151K00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/apcf00070745151k00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/apcf00070745151k00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 400mA
- **Current Rating (Amps):** 550 mA
- **DC Resistance (DCR):** 340mOhm
- **Height:** 0.189" (4.80mm)
- **Inductance:** 150 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
- **Tolerance:** ±10%