# APAL00080845101T70
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APAL00080845101T70
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/apal00080845101t70
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/apal00080845101t70#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 810mA
- **Current Rating (Amps):** 1.1 A
- **DC Resistance (DCR):** 260mOhm
- **Height:** 0.177" (4.50mm)
- **Inductance:** 100 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.374" L x 0.295" W (9.50mm x 7.50mm)
- **Tolerance:** ±30%