# APAL00080845100T80
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APAL00080845100T80
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/apal00080845100t80
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/apal00080845100t80#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3A
- **Current Rating (Amps):** 3.4 A
- **DC Resistance (DCR):** 33mOhm
- **Height:** 0.177" (4.50mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.374" L x 0.295" W (9.50mm x 7.50mm)
- **Tolerance:** ±30%