# APAL00060645330M70
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APAL00060645330M70
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/apal00060645330m70
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/apal00060645330m70#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.1A
- **Current Rating (Amps):** 1.6 A
- **DC Resistance (DCR):** 100mOhm
- **Height:** 0.189" (4.80mm)
- **Inductance:** 33 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
- **Tolerance:** ±20%