# APAL000606451R5T70
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APAL000606451R5T70
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/apal000606451r5t70
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/apal000606451r5t70#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5.5A
- **Current Rating (Amps):** 4.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 13mOhm
- **Height:** 0.189" (4.80mm)
- **Inductance:** 1.5 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
- **Tolerance:** ±30%