# APAEA1575R0940K14-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APAEA1575R0940K14-T
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/apaea1575r0940k14-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/apaea1575r0940k14-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Ceramic Patch
- **Applications:** GPS
- **Frequency (Center:** 1.575GHz
- **Frequency Group:** UHF (1GHz ~ 2GHz)
- **Gain:** -1dBic
- **Height (Max):** 0.157" (4.00mm)