# APA2107LVBC/D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** APA2107LVBC/D
- **Manufacturer:** Kingbright
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/apa2107lvbc-d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/apa2107lvbc-d#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/75/4-/19/754-1924-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Blue
- **Configuration:** Standard
- **Current:** 2mA
- **Height (Max):** 0.60mm
- **Lens Color:** Colorless
- **Lens Size:** 1.70mm x 0.60mm
- **Lens Style:** Rectangle with Domed Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Millicandela Rating:** 20mcd
- **Mounting Type:** Surface Mount, Right Angle
- **Size:** 2.10mm L x 1.00mm W
- **Supplier Device Package:** 2-SMD
- **Viewing Angle:** 120°
- **Voltage:** 2.65V