# AP7383-30Y-13
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AP7383-30Y-13
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Voltage Regulators - Linear
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ap7383-30y-13
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ap7383-30y-13#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/DX/T2/22/DXT2222ADIDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3 µA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Regulators:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TJ)
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Type:** Fixed
- **Protection Features:** Current Limit, Thermal Shutdown
- **Supplier Device Package:** SOT-89-3
- **Voltage:** 30V
- **Voltage Dropout (Max):** 1.5V @ 150mA