# AP2008SL-13
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AP2008SL-13
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** DC DC Switching Controllers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ap2008sl-13
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ap2008sl-13#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Clock Sync:** No
- **Control Features:** Soft Start
- **Frequency:** 10kHz ~ 300kHz
- **Function:** Step-Down
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 85°C (TA)
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Phases:** 1
- **Output Type:** Transistor Driver
- **Supplier Device Package:** 8-SOP
- **Synchronous Rectifier:** No
- **Topology:** Buck
- **Voltage:** 3.6V ~ 20V