# AP1501-5.0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AP1501-5.0
- **Manufacturer:** UMW (Youtai Semiconductor)
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ap1501-5-0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ap1501-5-0#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/45/18/-A/4518-AP1501-5.0DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3A
- **Frequency:** 150kHz
- **Function:** Step-Down
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TJ)
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Type:** Fixed
- **Supplier Device Package:** TO-263-5L
- **Synchronous Rectifier:** No
- **Topology:** Buck
- **Voltage:** 4.5V