# AP1117ID18G-13
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AP1117ID18G-13
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Voltage Regulators - Linear
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ap1117id18g-13
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ap1117id18g-13#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10 mA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Regulators:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TJ)
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Type:** Fixed
- **PSRR:** 60dB (180Hz)
- **Protection Features:** Over Current, Over Temperature
- **Supplier Device Package:** TO-252-3
- **Voltage:** 18V
- **Voltage Dropout (Max):** 1.4V @ 1A