# AOPS300-9
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AOPS300-9
- **Manufacturer:** ETA
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aops300-9
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aops300-9#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE, cUL, FCC, UL
- **Current:** 33.3 A
- **Efficiency:** 79%
- **Features:** Adjustable Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 65°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 300W
- **Size:** 7.58" L x 4.02" W x 2.05" H (192.5mm x 102.0mm x 52.0mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 3 kV