# AOPS30-12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AOPS30-12
- **Manufacturer:** ETA
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aops30-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aops30-12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, UR
- **Current:** 2.5 A
- **Efficiency:** 78%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 30W
- **Size:** 3.90" L x 3.23" W x 1.42" H (99.0mm x 82.0mm x 36.0mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 3 kV