# AOPS1500-15
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AOPS1500-15
- **Manufacturer:** ETA
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aops1500-15
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aops1500-15#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Current:** 100 A
- **Efficiency:** 87%
- **Features:** Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 1500W
- **Size:** 11.02" L x 4.96" W x 3.23" H (280.0mm x 126.0mm x 82.0mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 3 kV