# AOPS150-12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AOPS150-12
- **Manufacturer:** ETA
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aops150-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aops150-12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Current:** 12.5 A
- **Efficiency:** 86%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 150W
- **Size:** 6.89" L x 3.20" W x 1.77" H (175.0mm x 81.2mm x 45.0mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 3 kV