# AOCJY7-100.000MHZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AOCJY7-100.000MHZ
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aocjy7-100-000mhz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aocjy7-100-000mhz#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/78/24/55/7824558-535-11920-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Frequency:** 100 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppb
- **Height:** 0.500" (12.70mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Output:** Sine Wave
- **Size:** 1.000" L x 1.000" W (25.40mm x 25.40mm)
- **Type:** VCOCXO
- **Voltage:** 11.4V ~ 12.6V