# AOCJY6-10.000MHZ-1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AOCJY6-10.000MHZ-1
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aocjy6-10-000mhz-1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aocjy6-10-000mhz-1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/77/86/31/7786319-535-11917-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Frequency:** 10 MHz
- **Frequency Stability:** ±0.1ppb
- **Height:** 0.984" (25.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Output:** Sine Wave
- **Size:** 2.008" L x 1.614" W (51.00mm x 41.00mm)
- **Type:** VCOCXO
- **Voltage:** 11.4V ~ 12.6V