# ANX58-UL-35A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ANX58-UL-35A
- **Manufacturer:** OptiFuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/anx58-ul-35a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/anx58-ul-35a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cURus, SAEJ1888, UL
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 1kA
- **Color:** Brown
- **Current Rating (Amps):** 35 A
- **Fuse Type:** Automotive
- **Melting I²t:** 4533
- **Mounting Type:** Requires Holder
- **Size:** 1.181" L x 0.346" W x 0.846" H (30.00mm x 8.80mm x 21.50mm)
- **Voltage Rating:** 58 V