# ANX-I-100A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ANX-I-100A
- **Manufacturer:** OptiFuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/anx-i-100a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/anx-i-100a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** ISO8820, SAE
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 1kA
- **Color:** Violet
- **Current Rating (Amps):** 100 A
- **Fuse Type:** Automotive
- **Mounting Type:** Requires Holder
- **Size:** 1.142" L x 0.350" W x 0.850" H (29.00mm x 8.90mm x 21.60mm)
- **Voltage Rating:** 32 V