# ANT1515B00DT1575S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ANT1515B00DT1575S
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ant1515b00dt1575s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ant1515b00dt1575s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Ceramic Patch
- **Applications:** GPS
- **Frequency (Center:** 1.58GHz
- **Frequency Group:** UHF (1GHz ~ 2GHz)
- **Frequency Range:** 1.577GHz ~ 1.583GHz
- **Gain:** 2dBic
- **Height (Max):** 0.157" (4.00mm)