Part Number: ANT1212B00BT2400S Manufacturer: Pulse Electronics Category: RFIF and RFID Subcategory: RF Antennas Product URL: https://distyparts.com/product/ant1212b00bt2400s RFQ URL: https://distyparts.com/product/ant1212b00bt2400s#rfq Summary: ANT1212B00BT2400S is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Pulse Electronics and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: ANT1212B00BT2400S is a rf antennas from Pulse Electronics. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Antenna Type: Ceramic Patch Applications: General Purpose Frequency (Center: 2.45GHz Frequency Group: UHF (2GHz ~ 3GHz) Frequency Range: 2.4GHz ~ 2.5GHz Gain: 4dBi Height (Max): 0.157" (4.00mm) Mounting Type: Surface Mount Number of Bands: 1 Termination: Solder VSWR: 3 Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/pulse-electronics Category Page: https://distyparts.com/category/rfif-and-rfid/rf-antennas Canonical URL: https://distyparts.com/product/ant1212b00bt2400s