# ANT1212B00BT2400S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ANT1212B00BT2400S
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ant1212b00bt2400s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ant1212b00bt2400s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Ceramic Patch
- **Applications:** General Purpose
- **Frequency (Center:** 2.45GHz
- **Frequency Group:** UHF (2GHz ~ 3GHz)
- **Frequency Range:** 2.4GHz ~ 2.5GHz
- **Gain:** 4dBi
- **Height (Max):** 0.157" (4.00mm)