Part Number: ANT1204LL17R0870A Manufacturer: Pulse Electronics Category: RFIF and RFID Subcategory: RF Antennas Product URL: https://distyparts.com/product/ant1204ll17r0870a RFQ URL: https://distyparts.com/product/ant1204ll17r0870a#rfq Summary: ANT1204LL17R0870A is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Pulse Electronics and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: ANT1204LL17R0870A is a rf antennas from Pulse Electronics. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Antenna Type: Chip Applications: ISM Frequency (Center: 870MHz Frequency Group: UHF (300MHz ~ 1GHz) Gain: 1.05dBi Height (Max): 0.047" (1.20mm) Mounting Type: Surface Mount Number of Bands: 1 Power: 1 W RF Family: General ISM Return Loss: 6.49dB Termination: Solder Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/pulse-electronics Category Page: https://distyparts.com/category/rfif-and-rfid/rf-antennas Canonical URL: https://distyparts.com/product/ant1204ll17r0870a