# ANT1204LL16R0870A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ANT1204LL16R0870A
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ant1204ll16r0870a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ant1204ll16r0870a#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/31/1-/46/311-4607-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/31/1-/46/311-4607-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Chip
- **Applications:** ISM
- **Frequency (Center:** 870MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Gain:** 1.05dBi
- **Height (Max):** 0.047" (1.20mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 1 W