# ANT1204LL00R0918A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ANT1204LL00R0918A
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ant1204ll00r0918a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ant1204ll00r0918a#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/31/1-/15/311-1524-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/31/1-/15/311-1524-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Chip
- **Frequency (Center:** 900MHz, 1.8GHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz), UHF (1GHz ~ 2GHz)
- **Frequency Range:** 890MHz ~ 910MHz, 1.79GHz ~ 1.81GHz
- **Gain:** -1.6dBi, 1.08dBi
- **Height (Max):** 0.047" (1.20mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Bands:** 2
- **Power:** 2 W