# ANT-UL-20A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ANT-UL-20A
- **Manufacturer:** OptiFuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ant-ul-20a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ant-ul-20a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cURus, UL
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 1kA
- **Color:** Yellow
- **Current Rating (Amps):** 20 A
- **Fuse Type:** Automotive
- **Mounting Type:** Requires Holder
- **Size:** 0.354" L x 0.150" W x 0.315" H (9.00mm x 3.80mm x 8.00mm)
- **Voltage Rating:** 32 V