# ANT-916-MHW-SMA-L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ANT-916-MHW-SMA-L
- **Manufacturer:** Linx Technologies Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ant-916-mhw-sma-l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ant-916-mhw-sma-l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Center-Fed Double
- **Applications:** ISM, LoRa, Sensor Networks, SigFox
- **Features:** Cable - 4.6m
- **Frequency (Center:** 916MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 816MHz ~ 1.016GHz
- **Gain:** 5.4dBi
- **Height (Max):** 5.433" (138.00mm)