# ANT-900-RP-2-A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ANT-900-RP-2-A
- **Manufacturer:** Datawave LLC
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ant-900-rp-2-a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ant-900-rp-2-a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/50/01/14500105-1857-1002-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Tilt
- **Applications:** ISM
- **Frequency (Center:** 900MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 880MHz ~ 960MHz
- **Gain:** 2.1dBi
- **Height (Max):** 4.528" (115.00mm)
- **Mounting Type:** Connector Mount
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 30 W