# ANT-868-NUB-RPS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ANT-868-NUB-RPS
- **Manufacturer:** Linx Technologies Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ant-868-nub-rps
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ant-868-nub-rps#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Straight
- **Applications:** ISM, LoRaWAN, LPWA, Sigfox
- **Frequency (Center:** 868MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 862MHz ~ 876MHz
- **Gain:** 4.2dBi
- **Height (Max):** 0.776" (19.70mm)
- **Mounting Type:** Connector Mount
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 25 W