# ANT-868-CPA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ANT-868-CPA
- **Manufacturer:** Linx Technologies Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ant-868-cpa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ant-868-cpa#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Ceramic Patch
- **Applications:** ISM, LPWA
- **Frequency (Center:** 868MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 863MHz ~ 876MHz
- **Gain:** -5.9dBi
- **Height (Max):** 0.200" (4.00mm)
- **Mounting Type:** Adhesive
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 8 W