# ANT-4HELH44-SMA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ANT-4HELH44-SMA
- **Manufacturer:** RF Solutions
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ant-4helh44-sma
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ant-4helh44-sma#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Helical
- **Frequency (Center:** 433MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Gain:** 2.5dBi
- **Height (Max):** 1.732" (44.00mm)
- **Mounting Type:** Connector Mount
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 10 W