# ANT-4HEL28-SMA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ANT-4HEL28-SMA
- **Manufacturer:** RF Solutions
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ant-4hel28-sma
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ant-4hel28-sma#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Helical
- **Frequency (Center:** 433MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Gain:** 1.5dBi
- **Height (Max):** 1.102" (28.00mm)
- **Mounting Type:** Connector Mount
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 50 W