# ANT-450-PW-QW-UFL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ANT-450-PW-QW-UFL
- **Manufacturer:** Linx Technologies Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ant-450-pw-qw-ufl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ant-450-pw-qw-ufl#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Straight
- **Applications:** 5G, Cellular, LTE, NR, mMTC, NB-IoT
- **Features:** Cable - 216mm
- **Frequency (Center:** 458MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 450MHz ~ 470MHz
- **Gain:** 3.4dBi
- **Height (Max):** 6.570" (167.00mm)
- **Mounting Type:** Solder
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 10 W