# ANT-433-WRT-UFL-150
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ANT-433-WRT-UFL-150
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ant-433-wrt-ufl-150
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ant-433-wrt-ufl-150#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Dome
- **Applications:** Sensor Networks
- **Features:** Cable - 150mm
- **Frequency (Center:** 433MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 430MHz ~ 435MHz
- **Gain:** -1.8dBi
- **Height (Max):** 1.063" (27.00mm)
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 5 W