# ANT-433-SPS1-3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ANT-433-SPS1-3
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ant-433-sps1-3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ant-433-sps1-3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Dome
- **Applications:** LoRaWAN, LPWA
- **Features:** Cable - 3m
- **Frequency (Center:** 433MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 430MHz ~ 435MHz
- **Gain:** -1.3dBi
- **Height (Max):** 0.917" (23.30mm)
- **Ingress Protection:** IP67
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 15 W