# ANT-433-SP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ANT-433-SP
- **Manufacturer:** Linx Technologies Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ant-433-sp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ant-433-sp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Chip
- **Applications:** Alarms, ISM, Remote Control, Security Systems
- **Frequency (Center:** 433MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 429MHz ~ 437MHz
- **Gain:** -6.4dBi
- **Height (Max):** 0.059" (1.50mm)