# ANT-433-PW-RA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ANT-433-PW-RA
- **Manufacturer:** Linx Technologies Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ant-433-pw-ra
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ant-433-pw-ra#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Tilt
- **Applications:** Alarms, ISM, Remote Control, Security Systems
- **Frequency (Center:** 433MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 413MHz ~ 443MHz
- **Gain:** -0.7dBi
- **Height (Max):** 5.180" (131.57mm)