# ANT-433-CW-RAH
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ANT-433-CW-RAH
- **Manufacturer:** Linx Technologies Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ant-433-cw-rah
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ant-433-cw-rah#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Right Angle
- **Applications:** Alarms, ISM, Remote Control, Security Systems
- **Frequency (Center:** 433MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 425MHz ~ 440MHz
- **Gain:** -5dBi
- **Height (Max):** 1.850" (47.00mm)