# ANT-418-MHW-RPS-L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ANT-418-MHW-RPS-L
- **Manufacturer:** Linx Technologies Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ant-418-mhw-rps-l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ant-418-mhw-rps-l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Center-Fed Double
- **Applications:** Alarms, ISM, Remote Control, Security Systems
- **Features:** Cable - 4.6m
- **Frequency (Center:** 418MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 408MHz ~ 428MHz
- **Gain:** 2.1dBi
- **Height (Max):** 5.906" (150.00mm)