# ANT-315-CW-RH
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ANT-315-CW-RH
- **Manufacturer:** Linx Technologies Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ant-315-cw-rh
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ant-315-cw-rh#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Straight
- **Applications:** Alarms, ISM, Remote Control, Security Systems
- **Frequency (Center:** 315MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 310MHz ~ 320MHz
- **Height (Max):** 2.008" (51.00mm)