# ANT-24G-YAG16
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ANT-24G-YAG16
- **Manufacturer:** RF Solutions
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ant-24g-yag16
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ant-24g-yag16#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Yagi
- **Applications:** WLAN
- **Frequency (Center:** 2.4GHz
- **Frequency Group:** UHF (2GHz ~ 3GHz)
- **Frequency Range:** 2.4GHz ~ 2.5GHz
- **Gain:** 16dB
- **Height (Max):** 30.315" (770.00mm)
- **Mounting Type:** Bracket Mount
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 200 W