# ANT-24G-905-SMA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ANT-24G-905-SMA
- **Manufacturer:** RF Solutions
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ant-24g-905-sma
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ant-24g-905-sma#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Tilt
- **Applications:** WLAN
- **Frequency (Center:** 2.4GHz
- **Frequency Group:** UHF (2GHz ~ 3GHz)
- **Frequency Range:** 2.4GHz ~ 2.5GHz
- **Gain:** 5dB
- **Height (Max):** 7.843" (199.20mm)