# ANT-1.4-CW-HWR-RPS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ANT-1.4-CW-HWR-RPS
- **Manufacturer:** Linx Technologies Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ant-1-4-cw-hwr-rps
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ant-1-4-cw-hwr-rps#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Tilt
- **Frequency (Center:** 1.4GHz
- **Frequency Group:** UHF (1GHz ~ 2GHz)
- **Frequency Range:** 1.35GHz ~ 1.45GHz
- **Gain:** 2.4dBi
- **Height (Max):** 5.591" (142.00mm)